Prezidentin rütbə verdiyi şəxslər kimdir? - DOSYE
Prezident İlham Əliyevin noyabrın 26-da imzaladığı sərəncamla ədliyyə nazirinin müavinləri Toğrul Hüseynov və Abiddin Hüseynova III dərəcəli dövlət ədliyyə müşaviri ali xüsusi rütbəsi verilib.
Medialive.az “Yeni Sabah”a istinadən rütbə alan nazir müavinləri ilə bağlı məlumatları təqdim edir:
Toğrul Aydın oğlu Hüseynov 1986-cı ildə Bakı şəhərində anadan olub.
2007-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsini (bakalavr), 2010-cu ildə magistraturanı fərqlənmə diploma ilə bitirib.
2022-ci ildə ABŞ-nin Missuri Universitetində dövlət idarəetməsi üzrə magistr təhsili alıb.
2024-cü ildə Azərbaycan Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında yenidən dövlət və bələdiyyə idarəetməsi üzrə magistraturada oxuyub.
Harvard Biznes Məktəbində davamlı biznes strategiyaları üzrə ixtisaslaşma keçib.
2010-2013-cü illərdə Ədliyyə Nazirliyinin İcra xidmətində, 2013-2016-cı illərdə  Qanunvericilik baş idarəsində müxtəlif vəzifələrdə, 2016-2017-ci illərdə “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-də Hüquq şöbəsinin bölmə rəisi vəzifəsində çalışıb.
2017-2024-cü illərdə Prezident Administrasiyasında hüquq və qanunvericilik üzrə baş məsləhətçi olub.
2024-cü ilin aprel-sentyabr aylarında Ədliyyə Nazirliyinin Strateji planlaşdırma və monitorinq baş idarəsinin rəisi vəzifəsini tutub.
Prezident İlham Əliyevin həmin ilin sentyabr ayının 7-də imzaladığı sərəncamla ədliyyə nazirinin müavini təyin edilib.
İngilis, rus dillərini bilir.
Ailəlidir, iki övladı var.
Abiddin Qabil oğlu Hüseynov 1977-ci ildə Neftçala rayonunda anadan olub.