Tez-tez biznes-klassda uçmaq üçün gizli qərar qəbul etdilər
Almaniya Bundestaq parlamentin 630 deputatına daha tez-tez biznes-klassda uçmağa imkan verəcək yeni səyahət qaydalarını gizli şəkildə təsdiqləyib.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə “Bild” qəzeti məlumat yayıb.
Nəşr xatırladıb ki, 2024-cü ilin aprelində əvvəlki Bundestaqın dövründə rəyasət heyəti, fraksiya liderləri və Ağsaqqallar Şurası adlanan qurum məhdudiyyətləri təsdiqləyib. Bu, parlament üzvlərinin dörd saatdan qısa uçuşlarda ekonom klassda uçmağı nəzərdə tuturdu. Üstəlik, Bundestaqın o vaxtkı prezidenti Bärbel Bass bu qərarı açıq elan edib.
Məlumata görə, cəmi bir il yarım sonra məlum oldu ki, seçilmiş nümayəndələr artıq özlərini məhdudlaşdırmaq üçün rahat deyillər. Yeni qaydalara əsasən, onlar iki saat və ya daha çox davam edən uçuşlarda biznes-klassda uça bilərlər. Bu dəfə isə parlament rəhbərliyi qərarını ictimaiyyətə çatdırmayıb.
Qəzet qeyd edib ki, Lufthansa-nın Berlindən Romaya biznes-klass biletinin qiyməti 495 avro, ekonom-klass isə 177 avrodur. Alman vergi ödəyiciləri deputatların dəbdəbəli uçuşlarının hesabını ödəməli olacaqlar.