Ukrayna Milli Antikorrupsiya Bürosu (NABU) korrupsiyada təqsirləndirilən biznesmen və Timur Mindıç üçün girov qoyan şəxsləri və şirkətləri araşdırır.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə NABU-nun direktoru Semyon Kryvonos məlumat verib.
“Biz Dövlət Maliyyə Monitorinqi Xidmətinə şübhəlilərin zaminə buraxılması üçün vəsaitin mənbələri ilə bağlı sorğular göndərdik”, – deyə Kryvonos Ali Rada komissiyasının iclası zamanı deyib.
Həm fiziki, həm də hüquqi şəxslər barəsində araşdırmalar aparılır.
Məlumata görə, müttəhimlərdən biri üçün 95 milyon qrivna (2,25 milyon dollar) məbləğində girovu nizamnamə kapitalı 100 min qrivna (2,400 dollar) olan şirkət ödəyib. Üstəlik, mövcud olduğu altı il ərzində bu şirkət bir dəfə də olsun vergi bəyannaməsi təqdim etməyib.
Qeyd edək ki, noyabrın 10-da Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə üzrə Milli Prokurorluq (NABU) və İxtisaslaşdırılmış Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə Prokurorluğu (SAPO) energetika sahəsində iri korrupsiya sxeminin üzə çıxarılması üçün genişmiqyaslı əməliyyat keçirdiklərini açıqlayıb. Müstəntiqlərin fikrincə, sxem iştirakçıları ən azı 100 milyon dollar pul mənimsəyiblər.
Müstəntiqlər Mindiçi sxemin koordinatoru adlandırıblar. O, axtarışlara bir neçə saat qalmış Ukraynanı tərk edib.