Bahar Muradova Serbiyada keçirilən beynəlxalq konfransda çıxış edib
Serbiya Respublikasında səfərdə olan Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova “Serbiya – Bizim Ailəmiz” “Ailə siyasətlərinin gücləndirilməsi və Serbiyanın demoqrafik inkişafı” adlı beynəlxalq konfransda çıxış edib.
Medialive.az xəbər verir ki, Serbiya Respublikasının Baş naziri Duro Macutun da iştirak etdiyi konfrans çərçivəsində 3 panel müzakirəsi təşkil olunub. Konfransda demoqrafik çağrışların həlli, bu istiqamətdə görülən tədbirlər və nəticələr, gələcək planları əhatə edən suallar ətrafında iştirakçı dövlətlərin rəsmilərinin çıxışları dinlənilib.
Bahar Muradova çıxışında ölkəmizdə həyata keçirilən ailə, qadın və uşaq siyasətinin vahid və əlaqələndirilmiş şəkildə icrası, qadınların sosial və iqtisadi baxımdan gücləndirilməsi, məşğulluğunun təmin edilməsi və uşaq hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib.
Komitə sədri Heydər Əliyev Fondunun təhsil, səhiyyə, sosial problemlərin həllinəyönələn,valideyn himayəsindən məhrum olmuş, habelə müxtəlif xəstəliklərdən əziyyət çəkən uşaqlar və uşaq evlərindən çıxan gənclər üçün həyata keçirdiyi sosial layihələri xüsusi vurğulayıb.
B.Muradova Azərbaycanda son illər aparılan çevik və ardıcıl islahatlardan danışıb. Dövlətin gəncləri ailə həyatı qurmağa təşviqi üçün məşğulluq, təhsil və sağlamlıq imkanları genişləndirməsindən, ekən evliliklərin qarşısının alınması və yaxın qohumlar arasında nikahların məhdudlaşdırılması nəticəsində bu halların azalmasından və yerli icma liderlərinin rolundan bəhs edib.
O, çıxışında ölkəmizdə aparılan demoqrafik siyasətin prioritetlərini orta və uzunmüddətli perespektivdə şərh edib. Sədr qeyd edib ki, “Azərbaycanın əhali və ailə siyasəti uzunmüddətli strateji yanaşmaya əsaslanır. Məqsədimiz təkcə demoqrafik göstəricilərin qorunması deyil, ailə institutunun gücləndirilməsi; qadınların sosial-iqtisadi imkanlarının genişləndirilməsi; uşaqların hüquq və rifahının təmin edilməsidir.”
Konfransın işini ölkələr arasında təcrübə mübadiləsi, qarşılıqlı öyrənmə və demoqrafik çağırışlara cavab vermək baxımından yüksək qiymətləndirən Bahar Muradova ölkəmizin ailə, qadın və uşaq siyasəti sahəsində öz təcrübəsini bölüşməyə və eyni zamanda digər ölkələrin uğurlu modellərindən öyrənməyə açıq olduğunu deyib.