“Tourist Eastern Express” qış mövsümünün ilk səfərinə çıxır
2025-2026 qış mövsümünün ilk “Tourist Eastern Express” səyahəti bu gün başlayır və 1 mart 2026-cı ilə qədər davam edəcək.
Medialive.az xəbər verir ki, bu layihə, Türkiyə Nəqliyyat və İnfrastruktur Nazirliyi ilə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilir.
Türkiyənin Nəqliyyat və İnfrastruktur naziri Əbdülqadir Uraloğlu ekspres qatarın sərnişinlərinə yalnız mənzərəli mənzərələri deyil, həm də marşrut boyunca şəhərlərin mədəniyyətini yaşamaq imkanı təqdim edəcəyinə diqqət çəkərək bildirib: “Turist Şərq Ekspresinin 2025-2026 qış mövsümü xidmətləri bu gün başlayır və 1 mart 2026-cı ilə qədər davam edəcək. Qatarımız 22 dekabr 2025-ci il və 27 fevral 2026-cı il tarixləri arasında Ankara-Qars xəttində bazar ertəsi, çərşənbə və cümə günləri, Qars-Ankara xəttində isə 1 mart 2026-cı il tarixinə qədər çərşənbə, cümə və bazar günləri cəmi 60 səfər edəcək və 10.800 sərnişinə xidmət edəcək.”
Uraloğlu bildirib ki, bu ekspres qatarı bu günə qədər 81.000-dən çox sərnişinə xidmət göstərib. O, əlavə edib ki, Ankaradan Qarsa səyahət zamanı Ərzincanda 2 saat 30 dəqiqə, Ərzurumda 4 saat, geri dönüşdə isə İliçdə 3 saat, Divriğidə 2 saat 30 dəqiqə və Sivasda 3 saat dayanacaqları olacaq. Qatarın 1360 kilometrlik marşrutu, dayanacaqlar da daxil olmaqla təxminən 33 saat çəkəcək və sərnişinlərə qarla örtülü dağların, vadilərin və tarixi tikililərin açıqcaya bənzər mənzərələrini təqdim edəcək.
O, həmçinin qeyd edib ki, hər biri 10 kupe olan 8 yataq vaqonu və bir restoran vaqonundan ibarət qatarın 160 sərnişin tutumu var və hər yataq vaqonunda iki nəfər qala bilər.
Uraloğlu, “Tourist Eastern Express” qatarının cəmiyyətin bütün təbəqələri, xüsusən də gənclər və təbiət həvəskarları tərəfindən böyük maraq doğurduğunu qeyd edərək, “Qatarımız 2019-cu ildən bəri 81.000-dən çox sərnişinə xidmət göstərərək Türkiyənin ən xüsusi turizm brendlərindən birinə çevrilib” deyə bildirib.
“Tourist Eastern Express” bilet satışları iki şəkildə həyata keçirilir: fərdi biletlər və tur paketləri. Fərdi biletlər TCDD Nəqliyyat xidmətləri satış kanalları vasitəsilə, tur paketləri isə səlahiyyətli agentliklər vasitəsilə əldə edilə bilər.
2025-ci ilin 14 yanvar tarixinə qədər Ankara-Qars marşrutu üzrə iki nəfərlik yataq otağında bilet qiymətləri 14.000 Türk lirəsi (təxminən 2,790 AZN) təşkil edir, Qars-Ankara marşrutu üzrə isə qiymətlər 12.000 Türk lirəsi (təxminən 2,390 AZN) olacaq. 16 yanvar tarixindən etibarən Ankaradan yola düşən səyahətlərin qiyməti 17.000 Türk lirəsi (təxminən 3,380 AZN), Qarsdan yola düşən səyahətlərin qiyməti isə 15.000 Türk lirəsi (təxminən 3,000 AZN) olacaq.
“Tourist Eastern Express” səyahətləri, unikal mənzərələr və tarixi məkanlar arasında sərnişinlərə xüsusi təcrübələr təqdim edir və qış mövsümündə xüsusilə diqqət çəkən bir turizm layihəsidir.