Zelenski Ukraynanın 20 bəndlik planını açıqladı
Volodimir Zelenski Ukraynanın ABŞ-dəki danışıqlar zamanı qarşı tərəfə təklif etdiyi 20 bəndlik planı açıqlayıb.
Medialive xəbər verir ki, sənədin müddəaları RBC-Ukrayna tərəfindən dərc edilib.
Plana aşağıdakı məqamlar daxildir:
Ukraynanın suverenliyinin təsdiqi, Rusiya ilə Ukrayna arasında təmas xətti boyunca monitorinqin aparılacağı təcavüzkarlıq müqaviləsi və təhlükəsizlik zəmanətləri. Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin sayı sülh dövründə 800 minnəfər olaraq müəyyən edilib. ABŞ, NATO və Avropa Ukraynaya NATO Nizamnaməsinin 5-ci maddəsinə əsaslanan təhlükəsizlik zəmanətləri verir.
Altıncı bənd Rusiyanın Ukraynaya və Avropaya qarşı təcavüz etməməyə öhdəlik götürməsini, yeddinci bənd isə Ukraynanın uyğun vaxtda AB-yə qoşulmasını tələb edir. Səkkizinci bənd Kiyevə qlobal yardım paketinin verilməsini, doqquzuncu bənd isə yenidənqurma üçün 800 milyard dollarlıq fondun yaradılmasını tələb edir. Onuncu bənd Ukraynanı ABŞ ilə azad ticarət sazişi bağlamaq səylərini sürətləndirməyə çağırır.
11-ci bənd Ukraynanın nüvə silahından azad statusunu müəyyən edir. 12-ci bənd Zaporojye AES-ə aiddir, lakin layihədə Ukrayna və ABŞ-nin bu məsələdə kompromis əldə edə bilmədiyi bildirilir.
13-cü bənd Ukrayna məktəblərində müxtəlif mədəniyyətlərə qarşı tolerantlığı təşviq edən təhsil proqramlarının tətbiqini tələb edir. 14-cü bənd ərazi məsələsinə toxunur, lakin ABŞ və Ukrayna bu məsələdə ortaq mövqeyə gələ bilməyiblər. Ukrayna qoşunlarını Donbasdan çıxarmaqdan imtina edib.
Son bəndlərdə tərəflərin müqaviləni zorla dəyişdirməmək, Kinburn tüpürcəyinin demilitarizasiyası ilə Dnepr çayında naviqasiya azadlığını təmin etmək və hamının hamıya prinsipi ilə əsir mübadiləsini təmin etmək öhdəlikləri yer alır.
Ukrayna müqavilə imzalandıqdan sonra mümkün qədər tez seçkilər keçirməyi öhdəsinə götürüb.
Bütün tərəflər bu şərtlərlə razılaşdıqdan sonra atəşkəs dərhal qüvvəyə minəcək.