Yola nabələd təcrübəsiz sürücü sükan arxasında real təhlükədir: BDYPİ-dən xəbərdarlıq
Yaşayış məntəqələrindən kənarda, daha çox kənd və ya qəsəbələrarası yollarda baş verən aşma, yoldan çıxma, yaxud maneəvurma kimi yol-nəqliyyat hadisələrinin təhlili göstərir ki, yol infrastrukturunun mürəkkəb olmadığı, daha çox təbii relyefə malik, enişli-yoxuşlu, döngəli yollarda qeydə alınan bu növ qəzaların özünəməxsus səbəbləri vardır.
Əsasən,
* sürət həddinin yol və hava şəraitinə uyğun seçilməməsi;
* sürücülərin təcrübəsiz, yaxud yola nabələd olması, relyefin düzgün qiymətləndirilməməsi;
* hərəkət intensivliyinin və nəzarət-ölçü cihazlarının az olmasından arxayınlaşaraq məsuliyyət hissinin itirilməsi kimi hallar sözügedən yollarda qeydə alınan qəzaların başlıca səbəblərindəndir.
Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi son vaxtlar sadalanan səbəblərdən tez-tez ağır qəzaların baş verməsini təəssüflə qeyd edir, bununla yanaşı sərt döngəli, enişli-yoxuşlu yollarda idarəetmə təcrübəsinin mühüm əhəmiyyət daşıdığını bir daha sürücülərin diqqətinə çatdırır, onları tanımadıqları, uzun müddət getmədikləri ərazilərə səfərlər zamanı daha diqqətli olmağa, nəqliyyat vasitələrinin sazlığını, meteoroloji şəraiti, avtomobillərinin texniki xarakteristikasının keçəcəyi ərazinin relyefinə uyğunluğunu nəzərə almağa çağırır!
Unutmayaq ki, səfərlərimizin təhlükəsizliyi məsuliyyətimiz və risklərə hazırlığımızla ölçülür!
15 dərəcə şaxta olacaq – Sabahın havası
Əməkdar artistin əməliyyatdan sonra bədəni çürüyür?