Atambayevin bu hüquqları ləğv edildi
Qırğızıstanın sabiq prezidenti Almazbek Atambayev dövlət mükafatlarından məhrum edilməsindən sonra gəlir və torpaq vergilərini ödəyəcək, idman və istirahət yerlərindən pulsuz istifadə edə bilməyəcək.
Medialive xəbər verir ki, bu güzəştlər “Qırğızıstan Respublikasının Baatırı” (Qırğızıstan Qəhrəmanı) adı ilə təmin edilib.
Bu tituldan məhrum edildikdən sonra Atambayev artıq yaşlılar və əlillər üçün qocalar evlərinə prioritet qəbul olmaq, sosial təminat şöbələrindən evdə qulluq almaq və ya qazancının 100%-nə bərabər müvəqqəti əlillik müavinəti almaq hüququna malik olmayacaq.
Artıq o, bağçılıq birliklərinə üstünlük verə, əlavə yaşayış sahəsi ilə mənzil təmin edə və ya mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılmasına üstünlük verə bilməyəcək. “Qırğız Respublikasının Baatırı” titulunun ləğvi ilə Atambayev artıq ekvivalent yaşayış sahəsi təmin edilmədən evdən və ya mənzildən çıxarılma qadağasına məruz qalmayacaq.
Bundan əlavə, Atambayev hazırdaa həyətyanı sahələrindən, bağçılıq birliklərinin sahələrindən istifadə üçün torpaq vergisini və gəlir vergisini həmişəki kimi ödəyəcək. O, artıq idman və fitness mərkəzlərindən pulsuz istifadə edə, sağlamlıq qruplarına gedə və ya “Qırğızıstana xüsusi xidmətlərinə görə” pensiya tələb edə bilməyəcək.
Qeyd edək ki, 29 dekabr 2025-ci ildə məhkəmə qərarına uyğun olaraq, hazırkı Qırğızıstan Prezidenti Sadır Japarov Atambayevi ən yüksək şərəf olan “Qırğızıstan Qəhrəmanı” adından, 2-ci dərəcəli Manas ordenindən, Danaker ordenindən və Dank medalından məhrum edən fərman imzalayıb.