Azərbaycan Televiziyasında “Tarixin oyunu” – VİDEO
Azərbaycan Televiziyası ekranlarında yayımlanan “Tarixin oyunu” sadəcə intellektual yarışma deyil — bu, milli yaddaşla müasir düşüncənin qovuşduğu canlı bir platformadır.
Proqram maarifçilik ənənələrimizi yeni və dinamik formatda təqdim edərək tariximizi yalnız xatırlatmır, onu yenidən düşündürür və yaşadır.
Layihənin əsas xətti dünya tarixində dönüş nöqtələri, dövlətçilik ənənələri, böyük şəxsiyyətlər, elmi kəşflər və tarixi abidələr ətrafında qurulub. Suallar yalnız bilik yoxlamır — onlar iştirakçıları düşünməyə, əlaqə qurmağa və tarixi hadisələrin mahiyyətini anlamağa sövq edir. Xüsusilə Azərbaycanın məbədləri, qalaları və qəsrləri ilə bağlı bölmələr memarlıq irsimizin həm strateji, həm ideoloji, həm də mədəni dərinliyini açaraq tamaşaçıda keçmişə yeni maraq oyadır.
“Tarixin oyunu”nda tarixi şəxsiyyətlər sadəcə ad kimi təqdim olunmur — onların liderlik modeli, dövlətçilik baxışı və mənəvi irsi müasir kontekstdə işıqlandırılır. Sərkərdələr, alimlər, mütəfəkkirlər və maarifçilər haqqında suallar vasitəsilə iştirakçılar yalnız məlumat deyil, dəyər sistemini də kəşf edirlər.
Proqramın fərqləndirici cəhətlərindən biri də tarixi obrazların aktyor ifasında canlandırılmasıdır. Bu yanaşma gənc nəsildə vətənpərvərlik hisslərini gücləndirir, milli kimlik şüurunu emosional və vizual şəkildə möhkəmləndirir.
Maarifləndirici missiya daşıyan “Tarixin oyunu” elmi dəqiqliyi və obyektivliyi qoruyaraq ideya platformasına çevrilir. Bu layihə sübut edir ki, tarix yalnız keçmiş deyil — o, bu günün düşüncəsini formalaşdıran və gələcəyin istiqamətini müəyyən edən gücdür.