Ukrayna üçün mümkün təhlükəsizlik zəmanətləri açıqlandı - Hava, dəniz, quru
“Ukraynadakı münaqişənin həlli ilə bağlı sülh sazişində Kiyev üçün üç təminat olmalıdır”.
Medialive-nin məlumatına görə, bu barədə ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin istefada olan admiralı və keçmiş Müttəfiq Qüvvələrin Ali Baş Komandanı Ceyms Stavridis “Bloomberg”də yazdığı məqaləsində bildirib.
“Hərbi fəaliyyətin üç sferasını nəzərdən keçirmək məntiqlidir: dəniz, hava və quru. Gəlin strateji əhəmiyyətli Qara dəniz sahilindən başlayaq. Ukrayna Rusiya Qara Dəniz Donanmasının onun ticarətinə, xüsusən də kənd təsərrüfatı məhsulları və kalium gübrələrinin ixracına mane olmağa cəhd etməyəcəyinə dair zəmanət almalıdır”, – deyə o, yazıb.
Ekspert bəyan edib ki, havada ən mühüm müdafiə elementi NATO qırıcıları və Ukrayna Hərbi Hava Qüvvələrinin dəstəyi ilə Ukraynanın qalan ərazisi üzərində uçuşa qadağa zonasının yaradılması olacaq. O bildirib ki, hücum hava komponentinə uzun ənzilli qanadlı raketlər, məsələn, Tomaqavk raketləri daxildir.
Keçmiş hərbçi əlavə edib ki, quruda təhlükəsizlik təminatları digər aspektlərdən daha çox siyasi diqqət tələb edəcək.
O, Moskvanın Ukraynada NATO-nun döyüş missiyasına qəti şəkildə qarşı çıxacağını, lakin NATO-ya üzv ölkələrin milli bayraqları altında fəaliyyət göstərən ən azı 10 min hərbçi zəruri ola bilər.