Ukrayna cənub Trans-Balkan marşrutu ilə qaz idxalını bərpa edib
Rusiyanın ölkənin qaz və enerji infrastrukturuna hücumlarının kəskin artmasından sonra Ukrayna cənub Trans-Balkan marşrutu ilə qaz idxalını bərpa edib.
Medialive Reuters-a istinadən xəbər verir ki, bunu Ukraynanın tranzit operatoru açıqlayıb.
Oktyabrda Rusiya Ukraynanın qaz sektoruna hücumlarını gücləndirib, Kiyevi öz qaz hasilatının ən azı yarısını kəsdi və onu kompensasiya etmək üçün əlavə 4 milyard kubmetr qaz idxal etməyə məcbur edib.
Məlumatlar göstərir ki, Ukraynaya Trans-Balkan marşrutu ilə 1,1 milyon kubmetr qaz, 0,78 milyon kubmetr qaz idxalından sonra daxil olacaq.
Marşrut Ukraynanı Moldova, Rumıniya və Bolqarıstan vasitəsilə Yunanıstandakı mayeləşdirilmiş təbii qaz terminalları ilə birləşdirir.
Ukraynanın ExPro enerji konsaltinq firması ötən ay bildirib ki, Yunanıstanın DEPA Commercial, Ukraynanın ən böyük özəl enerji şirkəti DTEK Naftogaz-ın törəmə şirkəti olan D.Trading və İsveçrənin Axpo Trading Yunanıstandan Ukraynaya gündə 0,6 milyon kubmetr qaz idxal etmək gücünə sahib olub.
Ukrayna həmçinin gündə təxminən 23 milyon kubmetr qaz idxal edir, o cümlədən təxminən 10 milyon kubmetri Macarıstandan, təxminən 8 milyon kubmetri Polşadan və təxminən 5 milyon kubmetri Slovakiyadan. Trans-Balkan marşrutu sentyabr və oktyabr aylarında istifadə edilmirdi və əvvəllər yalnız iyul və avqust aylarında fəaliyyət göstərirdi. Dörd ölkə və Ukrayna ərazisindən qaz tranzitinin baha olması səbəbindən kəmərə tələbat olmayıb.