Tehran Ermənistan üzərindən Naxçıvana yol təklif edib
“Azərbaycandan Naxçıvana Ermənistan vasitəsilə kommunikasiyaların planlaşdırılmış şəkildə blokdan çıxarılması tənqidlərə səbəb olub, lakin həll yollarına müraciət etmək vacibdir”.
Medialive Ermənistan mediasına istinadən xəbər verir ki, bu sözləri noyabrın 5-də İrəvanda keçirilən “Orbeli 2025” beynəlxalq forumunda iranlı politoloq Vəli Kaleci deyib.
O əlavə edib ki, potensial yol Ermənistan və İran arasında ortaq sərhəddən keçəcəyi üçün Tehran üç təklif irəli sürüb.
Kaleci bildirib ki, İran bu potensial yolun sərhəddən mümkün qədər uzaqda, Ermənistan-İran sərhədinin şimalındakı Sünik bölgəsində tikilməsini gözləyir.
“Bundan başqa, İran yolun Ermənistanla mövcud yol əlaqələrini pozmayacağını və ya İran yüklərinin tranzitinə mane olmamasını gözləyir. Bu məqsədlə üç körpü tikilə bilər: biri Qarsla əlaqəni təmin edəcək, ikincisi dəmir yolu, üçüncüsü isə qaz və neft kəmərləri, həmçinin elektrik xətləri və kabellər üçün. Bu yanaşma İranın narahatlığını azalda bilər”, – ekspert vurğulayıb.
O əlavə edib ki, İran Ermənistan ərazisindəki kommunikasiyaların müstəsna olaraq Ermənistanın yurisdiksiyasına tabe olacağını da gözləyir.