Luvrda təhlükəsizlik tədbirləri olduqca qeyri-adekvat sürətlə davam edir
Luvr muzeyindən soyğunçuluq halı ciddi narahatlıq doğurur. Eyni zamanda, bu xoşagəlməz hal Luvrda təhlükəsizlik tədbirləri olduqca qeyri-adekvat sürətlə davam edir.
Medialive xəbər verir ki, bunu Fransanın Ali Audit Qurumunun rəhbəri Pier Moskoviçi AFP-yə müsahibəsində deyib.
Moskoviçinin Paris muzeyinin fəaliyyəti ilə bağlı Hesablama Palatasının hesabatına həsr olunmuş mətbuat konfransında bildirdiyi kimi, dünya şöhrətli muzeydə təhlükəsizliyin gücləndirilməsi tədbirləri yüksək dərəcədə qeyri-adekvat templə gedir.
Hesablama Palatasının hesabatında muzeyin 2018-ci ildən 2024-cü ilə qədər idarəetmə fəaliyyəti araşdırılıb. Belə qənaətə gəlinib ki, rəhbərlik investisiya qərarlarını binaların və texniki tikililərin, xüsusilə də mühafizə ilə bağlı olanların saxlanılması və yenidən qurulması hesabına qəbul edib.
O, həmçinin muzeyin nəzərdən keçirilən müddət ərzində həll edə bilmədiyi sənət əsərlərini qorumaq üçün təhlükəsizlik tədbirlərinin quraşdırılmasında davam edən gecikməni vurğulayıb.
Luvrun rəhbərliyi cümə axşamı bildirib ki, o, audit qurumunun tövsiyələrinin əksəriyyətini qəbul edib, lakin hesabatda onun bəzi təhlükəsizlik tədbirlərini nəzərə almadığını bildirib.
Məhkəmənin tövsiyələri oğurluqdan sonra aparılmış inzibati istintaqın ilkin nəticələrini əks etdirir.
Qeyd edək ki, oğrular qaçarkən bir vaxtlar III Napoleonun həyat yoldaşı İmperator Yevgeniyaya məxsus brilyant və zümrüdlərlə bəzədilmiş tacı yerə atıblar. Lakin onlar daha səkkiz zinət əşyası, o cümlədən I Napoleonun ikinci arvadı İmperator Mari-Luizə verdiyi zümrüd və brilyant boyunbağı ilə yola düşüblər.
Dörd nəfərdən ibarət dəstə oktyabrın 19-da səhər saatlarında dünyanın ən çox ziyarət edilən sənət muzeyi olan Luvrda reyd keçirərək skuterlərdə qaçmadan cəmi 7 dəqiqə ərzində təxminən 102 milyon dollar dəyərində zərgərlik məmulatlarını oğurlayıblar.