Almaniya Avropanın ən güclü adi ordusuna sahib ola bilər
Almaniya Avropada ən güclü şərti orduya sahib ola bilər.
Medialive xəbər verir ki, bunu Almaniyanın Rheinmetall müdafiə konserninin rəhbəri Armin Papperger deyib.
Almaniyanın Avropanın ən güclü ordusuna sahib olması nə dərəcədə realdır sualına Papperger bunun tamamilə real olduğunu iddia edib.
“Mən buna inanıram. Nəyə görə? Çünki Almaniya hökumətinin hazırda başlatdığı proqramlar məhz bunu nümayiş etdirir: alınan texnikanın və alınan sursatın miqdarı. Mən əminəm ki, biz Avropada adi silahlarla [təchiz edilmiş] ən güclü orduya malik ola bilərik”, – o ZDF televiziyasına müsahibəsində deyib.
Pappergerin fikrincə, bu, 2029-cu ilə qədər baş verə bilər.
Eyni zamanda o, NATO-nun şərq cinahının şirkət üçün həyati əhəmiyyət daşıdığını bəyan edib.
“Biz şərq cinahımızı gücləndirməliyik. Ona görə də hazırda bir çox ölkələrə sərmayə qoyuruq. Biz Bolqarıstanda iki, Rumıniyada isə bir fabrik tikirik. Dünən Litvada sursat zavodu tikdiyimiz üçün təməlqoyma apardıq”, – Rheinmetall rəhbəri yekunlaşdırıb.
Mayın 14-də Almaniya kansleri Fridrix Merz bəyan etdi ki, Bundesver (Almaniya silahlı qüvvələri) Avropanın ən güclü adi ordusuna çevrilməlidir. O, Almaniyanın özünün müdafiə imkanlarını və döyüş hazırlığını genişləndirməli olduğunu vurğulayıb.
Martın 25-də Almaniyanın Əsas Qanununa düzəlişlər qüvvəyə minib. Bu düzəlişlər artan müdafiə xərclərini maliyyələşdirmək və ümumi dəyəri 500 milyard avro olan xüsusi infrastruktur fondunun yaradılması üçün borc tormozunu (büdcədən aldığından daha çox pul xərcləməyi qadağan edən qayda) yumşaltmağa imkan verəcək.
Almaniya Müdafiə Nazirliyi 2035-ci ilə qədər Bundesverin sayının indiki təqribən 183 min nəfərdən 260 min nəfərə çatdırılmasını hədəfləyir. Hazırda Almaniya Silahlı Qüvvələrinin bütün bölmələri maddi-texniki təchizatla bağlı problemlər yaşayır. Quru Qoşunlarının müfəttişi, general-leytenant Alfons Mais etiraf edib ki, alman ordusu pilotsuz təyyarələrdən zəif qorunur.