Çin və ABŞ qarşılıqlı zəifləmə yolu ilə təhlükəsizliyi təmin etməyəcək
Çin və ABŞ bir-birlərini zəiflətmək üçün addımlar atmağa davam etsələr, öz təhlükəsizliklərini təmin etmək üçün mübarizə aparacaqlar.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə “Global Times” qəzeti dərc etdiyi məqalədə deyilir.
Nəşr qeyd edib ki, son bir neçə gün ərzində Çin və ABŞ Kuala-Lumpur danışıqlarında əldə olunan razılaşmalara əsasən, hər iki tərəfin öz iqtisadi və ticarət siyasətlərində düzəlişlər edəcəyini bəyan edən bəyanatlar verib. “Son doqquz ay ərzində Çin-ABŞ münasibətlərində eniş-yoxuşlar yaşandı və bu, bir çoxlarını iki ölkənin texniki əməkdaşlıqdan kənara çıxa biləcəyini və “təslim ol, mən təslim olacağam” və “köhnəlmə rəqabəti”ndən “qarşılıqlı böyümə”yə keçə biləcəyini, diqqətlərini mövcud resurslar üçün rəqabətdən əlavə faydalar yaratmağa çevirə biləcəyini düşünməyə vadar etdi. “Amerikanı yenidən möhtəşəm et” şüarı ilə iki ölkə həqiqətən qarşılıqlı uğura və ortaq rifaha nail ola bilər”, – məqalədə deyilir.
“Çin və ABŞ miqyaslı iqtisadi güclər üçün digərini zəiflədərək öz təhlükəsizliyini təmin etmək çətindir və bazarları özbaşına parçalamaqla uzunmüddətli üstünlük əldə etmək mümkün deyil. Beynəlxalq ticarət nəzəriyyəsi göstərir ki, böyük güclər arasında dərin ixtisaslaşma və bir-birini tamamlayanlar qlobal rifahın artırılması və iqtisadi səmərəliliyin artırılmasının açarıdır”, – nəşr yazıb.