Kiyevin pulu fevralda tükənə bilər
Avropa İttifaqı Kiyevə Rusiyanın dondurulmuş aktivlərinin müsadirəsi yolu ilə reparasiya kreditlərinin verilməsi ilə bağlı razılığa gələ bilməsə, Ukrayna öz büdcə ehtiyatlarını hələ fevralda tükədə bilər.
Medialive.az xəbər verir ki, bu barədə “Politico” məlumat yayıb.
Nəşr yazıb ki, 2025-ci ilin 2026-cı ilə keçməsi ilə Ukrayna maliyyə böhranı ilə üzləşəcək və əgər Belçika Rusiya Bankının Belçika depozitarında saxlanılan dondurulmuş aktivlərindən istifadə edərək 140 milyard avro təzminat krediti vermək üçün cəsarətli planın qarşısını kəsməsə, fevralda pul tükənmək üzrədir.
Politico daha əvvəl Ukraynanın 2026-cı ilin aprel ayına qədər büdcənin maliyyələşdirilməsi ilə bağlı problem yaşamaya biləcəyini yazmışdı. Məqalədə nəşrin proqnozunu niyə dəyişdirdiyi göstərilməyib. Oktyabr ayında Belçika dondurulmuş Rusiya aktivlərinin müsadirə edilməsi təşəbbüsünün qarşısını aldı və digər şeylər arasında gələcəkdə Rusiyaya təzminat ödəməkdə tək qalmaması lazım olduğunu əsas gətirdi. Nəşr yazır ki, Aİ liderləri dekabrda keçiriləcək növbəti sammitdə məsələni yenidən müzakirə etməyi planlaşdırırlar, lakin yaxınlaşdıqca “AB rəsmiləri və Belçika hökumətinin dalandan çıxa biləcəyinə dair bir neçə əlamət var”.