ABŞ tarixin ən böyük nüvə sualtı qayıqlarının tikintisinə başladı
Pentaqon “General Dynamics Electric Boat” şirkəti ilə beş strateji ballistik raketli sualtı qayığının alınması və tikintisi üçün 2,28 milyard dollarlıq müqavilə imzalayıb.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə “Naked Science” məlumat yayıb.
Bunlar növbəti əlli il ərzində ABŞ-nin dəniz əsaslı nüvə qarşısının alınmasının təməl daşı kimi xidmət edəcək növbəti nəsil sualtı qayıqlardır.
İş ilk növbədə Rod-Aylend və Virciniya ştatlarında əlavə qurğular və təchizatçılarla birlikdə Elektrik Boat’s Groton, Connecticut gəmiqayırma zavodunda aparılacaq.
Yeni müqavilə 1980-ci illərdən bəri Amerika nüvə triadasının dəniz əsaslı komponentinin əsasını təşkil edən köhnə Ohayo sinifli sualtı qayıqları əvəz etmək üçün böyük, çoxillik proqramın bir hissəsidir.
Qeyd edək ki, Kolumbiya sinifli sualtı qayıqlar 20 ton yerdəyişmə və 170 metr ümumi uzunluğu ilə ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələri üçün indiyə qədər inşa edilmiş ən böyük sualtı qayıq olacaq.
Onlar 16 Trident II (D5) ballistik raketləri, həmçinin Virciniya sinifli çoxməqsədli sualtı qayıqlar üçün inkişaflar əsasında təkmilləşdirilmiş sonar sistemi ilə silahlanacaqlar.