Azərbaycanın Davosda “Sülh bərabər nizamnaməsi”ni imzalaması rəsmi Bakıya nə vəd edir? - NAHİD CANBAXISLI YAZIR
Qlobal və siyasi iqtisadi potensialın müzakirə olunduğu əsas platformalardan biri olan Davos İqtisadi Forumu son illərdə yalnız iqtisadi deyil, həm də iqtisadi və iqtisadi perspektivlərin gündəmə gətirildiyi məkana çevrildi. Bu kontekstdə Azərbaycanın Davosda Amerika prezidenti Donalt Trampın ABŞ prezidenti Donald Trampın layihəsi yaradılan Sülh yaradılması (“Board of Peace Charter”) nizamnaməsi imzalanması rəsmi Bakının xarici siyasət kursunda yeni iqtidarın açılışı kimi qiymətləndirilə bilər. Bu ölkənin iqtisadi strategiyası, regional rolu və qlobal sülh gündəminə əsas vədlər verir.
Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev Sülh birlikdə nizamnaməsinin bağlanması ilə münaqişədən sülhə keçid sınaqlarına malik dövlət kimi təqdim edilməsini gücləndirir. Xüsusilə post-münaqişə sülh, bərpa və reinteqrasiya potensialını ön plana çıxaran Azərbaycan bu platformada sülh quruculuğu sahəsində əldə edilən təcrübəni paylaşmaq, beynəlxalq zərbə qarşısında konstruktiv və məsuliyyətli aktor kimi çıxış etmək, “sülh layihələrinin tərəfdarı” imicini bərpa etmək imkanı qazanır. Bu, rəsmi Bakının beynəlxalq qanuniliyini və siyasi etibarlılığını artıran amil kimi qiymətləndirilə bilər.
Davos formalaşdıran Sülh şurası siyasi liderlər, iqtisadi elitalar və təhlükəsizlik əsasında qərarverici aktorları bir araya gətirən platforma kimi çıxış edir. Azərbaycanın bu nizamnaməni imzalaması qlobal siyasi diskussiyalarda əlavə olaraq iştirak, qeyri-rəsmi diplomatiya kanallarının genişləndirilməsi, ABŞ və Qərb mərkəzli siyasi layihələrlə institutsional təmaslara yeni Bakıya əlavə imkanlar yarada bilər.
Azərbaycanın Sülh Şurasında təmsil olunması Cənubi Qafqazda regional sabitlik layihələrinin sahibi olmaq imkanlarını artırır. Rəsmi Bakı platformasında regional təhlükəsizlik mexanizmləri ilə bağlı layihələr irəli sürə, post-münaqişə bölgəyə təhlükəsiz modelləri təklif edə bilər,regional sahədə yüksək səviyyəli qanuniləşdirməyə nail ola bilər. Bu o deməkdir ki, Azərbaycan regional liderlik iddialarını siyasi müstəvidə saxlamaq yolunda daha bir mühüm addım atır.
Qeyd etmək lazımdır ki, mövqelər və təhlükəsizlik mövzularında fəaliyyət göstərən dövlətlər investorlar üçün daha etibarlı kimi qəbul edilir. Davos platformasında atılan bu addım eyni zamanda Azərbaycana olan investisiya marağını artıracaq, bərpa və inkişaf layihələrinə beynəlxalq maliyyə institutlarının artırılmasını asanlaşdıracaq, iqtisadi diplomatiya ilə siyasi diplomatiya ilə uzlaşaraq Bakıya əlavə dividendlər gətirəcək.
Əvvəlki qeydlərdəmin fonunda Azərbaycanın Davosda nizamnaməsi imzalaması rəsmi Bakıya beynəlxalq nüfuzun artımı, qlobal siyasi dialoqlara çıxış regional təhlükəsizlikdə rolun qurulması və iqtisadi diplomatiyanın genişləndirilməsinə mühüm imkanlar vəd edir. Bu addım Azərbaycanın praqmatik, çoxşaxəli və sülh yönümlü xarici siyasət strategiyasının məntiqi davamı kimi qiymətləndirilə bilər.