Bakıya gələn erməni QHT üzvü: Sülh prosesinə qarşı çıxan hər kəs əclafdır
“İstər Ermənistanda, istərsə də müəyyən qədər Azərbaycanda qəzəb, inamsızlıq, inciklik var. Bu, 35 illik düşmənçilik, nifrət və insanlıqdan kənarlaşdırma səviyyəsi və dərinliklərindən sonra tamamilə təbiidir”.
Medialive.az xəbər verir ki, bu sözləri Ermənistan vətəndaş cəmiyyəti nümayəndəsi Areq Koçinyan jurnalistlərə Bakı səfərindən danışarkən deyib.
O qeyd edib ki, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi dünyada baş verən yeganə münaqişə deyil:
“Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi belə hadisələrin baş verdiyi yeganə münaqişə deyil. Amma nifrət səviyyəsinə və düşmənçilik nəslinə görə müəyyən dərəcədə unikaldır. Bu problemləri həll etmək və bu hissləri aradan qaldırmaq üçün hələ çox iş görülməlidir”.
QHT rəhbəri bildirib ki, Ermənistan-Azərbaycan arasındakı sülh prosesinin əleyhinə çıxan şəxslər xarici agentdirlər:
“Azərbaycan ekspertləri və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri Ermənistana səfər edəndə çoxlarının onların əvvəlki bəyanatlarını və çıxışlarını xatırlayaraq “bu insanlar sülh qurucularıdırmı?” dediyini gördük. Demək istəyirəm ki, Azərbaycanda da eyni hadisə baş verdi, bizim əvvəlki bəyanatlarımız, aksiyalarımız yayıldı və insanlar “bəs bu insanlar bizimlə barışmağa gəliblər?” deyirdilər. İndi bizim bir qırmızı xətt çəkmək və ondan kənarda işləmək imkanımız var, başqa sözlə, kimin nə dediyini, kimin necə davrandığını hesablasaq, bu baxımdan, qeyd etməliyəm ki, bu məsələdə Azərbaycanlı tərəfdaşlarımızla da müəyyən qarşılıqlı anlaşma var, müxtəlif siyasi xadimlər bu məsələdə hər cür çaşqınlıq yaratmağa çalışırlar. Müəyyən dərəcədə öz siyasi məqsədləri üçün istifadə etmək üçün qorxuya düşürlər ki, bu, mənim fikrimcə, kifayət qədər iyrənc bir hadisədir. Məncə, Ermənistanın siyasi arenasında Ermənistan-Azərbaycan və Ermənistan-Türkiyə sülh prosesinin əleyhinə çıxış edən hər kəs ya xarici agentdir, ya əclafdır”.