Baltikyanı ölkələr Britaniyanın Rusiyaya qarşı oyununda fiqurdular – Lavrov
“Litva, Latviya və Estoniya Avropada oyunçulardan başqa bir şey deyil”.
Medialive xəbər verir ki, bunu Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov TASS açıqlamasında bildirib.
“Bütün bu kiçik ölkələr, yenicə formalaşmış avropalılar, Litva, Latviya və müəyyən dərəcədə Estoniya da Qərbi avropalılar, Aİ-nin köhnə adamları üçün əhəmiyyətlərini çox yüksək qiymətləndirirlər. Avropada hələ də sağlam düşüncəyə malik olan və həqiqətən qitənin təhlükəsizliyinə əhəmiyyət verən azsaylılar və bu ölkələrin Balqabağı təşviq edən rolu getdikcə daha azdır. Bu da hamıya məlumdur”, – deyə Lavrov Litvanın Belarusla sərhədi uzun müddətə bağlamaq və Kalininqrada tranziti məhdudlaşdırmaq təklifini şərh edib.
Qeyd edək ki, oktyabrın 26-da Litva prezidenti Gitanas Nauseda hava şarları ilə bağlı insidentlərin davam etməsi fonunda Rusiyanın Kalininqrad vilayətinə tranziti məhdudlaşdırmağı və Belarusla sərhədi qeyri-müəyyən müddətə bağlamağı təklif edib.
Vilnüsə görə, Belarusdan gələn qaçaqmalçılar onlardan tütün daşımaq üçün istifadə edirlər və son bir ayda bu, kütləvi xarakter alıb.