BBC böhranı dünyada qalmaqal yaradıb - Jurnalistlər telekanalı sarsıdan kampaniya yaradıldığını iddia edirlər
ABŞ Prezidenti Donald Trampın çıxışının redaktəsi ilə əlaqədar BBC-nin peşəkar əməkdaşlarının istefa vermələri telekanalın necə idarə olunduğu və hələ də jurnalistikaya ictimai etimadın olub-olmaması ilə bağlı geniş gərginliyi aradan qaldırıb.
Medialive Qərb mətbuatına istinadən xəbər verir ki, telekanalın baş direktoru Tim Devi və xəbər rəhbəri Deborah Törnes Trampın İsrail-Həmas müharibəsi və transgender məsələlərini işıqlandırmaqda uğursuzluqlara düçar olmasını əsas tutaraq istefa veriblər
Lakin istefa qalmaqalı cilovlanmaq əvəzinə, Britaniyanı onilliklərin ən böyük böhranına sürükləyib, beləliklə kanal rəhbərsiz qalıb.
Hətta BBC-nin tərəfdarları etiraf edirlər ki, televiziyaya sahib olan bütün ev təsərrüfatları və onun maliyyəsinin böyük bir hissəsi tərəfindən ödənilən cari lisenziya haqqı, xəbərlər və əyləncələr üçün Netflix, YouTube və sosial media məlumatları getdikcə köhnəlir.
Telekanalın tərəfdarları, o cümlədən Guardian və Financial Times jurnalistləri və bəzi BBC əməkdaşları korporasiyanı sarsıtmaq üçün təşkil edilmiş sağçı kampaniyanın olduğuna inanırlar.
Qalmaqal hökumətin BBC-nin lisenziya haqqı modelinin dayanıqlı olub-olmadığını və nizamnamənin yenilənməsinin bir hissəsi kimi digər variantların nəzərdən keçirilməsinə hazırlaşdığı bir vaxtda baş verib. Hazırkı 10 illik nizamnamə 2027-ci ildə başa çatır.
BBC uzun müddətdir ki, onun maliyyələşdirmə modelinə və qəbul edilən liberal mövqeyə etiraz edən bir çox milli qəzet və sosial mediada tənqidçilərin ciddi araşdırması ilə üzləşib.
Media təşkilatının gəliri 2024/25-ci illərdə lisenziya haqqı və kommersiya gəlirləri hesabına 9% artaraq 5,9 milyard funt-sterlinqə (7,9 milyard dollar) çatıb.
Qeyd edək ki, 1922-ci ildə yaradılmış BBC dünyanın ən qədim media təşkilatlarından biridir və xəbər siyasətinə görə, bütün dünyada hörmət qazanıb. Kanalı hazırda 42 dildə yayımlanır.