“İsrailin bölgədə atdığı hər addım qeyri-qanunidir və onlar qeyri-sabitliyə səbəb olur”.
Medialive xəbər verir ki, bunu Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan G20 sammitində iştirak etdiyi Cənubi Afrikadan qayıdarkən jurnalistlərə açıqlamasında deyib.
“Suriyanın ərazi bütövlüyü bizim üçün prinsipial əhəmiyyət kəsb edir. Suriyanın taleyini Suriya xalqı həll edəcək. Suriyadakı ən xırda sarsıntıların və qeyri-sabitliyin belə baha başa gəldiyini ən yaxşı anlayan ölkə Türkiyədir. Bölgəmizin hər kvadratmetrində sülh, əmin-amanlıq və təhlükəsizlik istəyirik, xüsusilə də Suriya, İraq və İsrail hökuməti bu addımı atır. və qeyri-sabitlik mənbəyidir, diqqətinizi İsrail mətbuatının yazdıqlarına deyil, Türkiyənin nə etdiyinə yönəldin”, – deyə o, İsrail rəsmilərinin Ankaraya yönəlik bəzi bəyanatlarını şərh edərkən bildirib.
Ərdoğan əlavə edib ki, Türkiyə regiondakı vəziyyət kontekstində də daxil olmaqla, milli təhlükəsizlik və ölkədə sülhün təmin edilməsi naminə addımlar atmağa davam edəcək.
“Biz eyni təhlükə və təhlükə ilə [regionda və xüsusən də Suriyada qeyri-sabitlik] yenidən üzləşmək istəmirik, lakin bu baş verərsə, biz lazım olan hər şeyi edəcəyik. Biz heç kimin ərazisinə və ya suverenliyinə təcavüz etmirik, lakin öz strateji prioritetlərimiz çərçivəsində lazım bildiyimizi edirik”, – o qeyd edib.