Misirdə parlament seçkiləri - Birinci tur bu səbəbdən ləğv edildi
Misirdə parlament seçkilərinin ikinci turunda hakimiyyət orqanlarının pozuntulara görə birinci turun nəticələri ləğv edilib.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə Associated Press məlumat yayıb.
Səsvermənin birinci turu 10-11 noyabr tarixlərində Giza və Aralıq dənizinin liman şəhəri İsgəndəriyyə də daxil olmaqla 14 şəhərdə keçirilib. Çoxsaylı pozuntular aşkarlanıb və bu, prezident Əbdül-Fəttah əs-Sissinin hadisələrlə bağlı təhqiqat aparılmasına göstəriş verməsini tələb edib.
Milli Seçki Təşkilatı dekabrın 3-4-nə yeddi əyalətdə 19 seçki dairəsində təkrar seçkilər təyin edib.
Ümumilikdə aşağı palatada 568 yer uğrunda 2500-dən çox namizəd mübarizə aparır, yerlərin yarısı üçün müstəqil namizəd kimi mübarizə aparır. Qalan yarısı siyasi partiyalar üçün ayrılıb, əl-Sissi isə 28 üzvün adını açıqlayacaq və ümumi sayı 596-ya çatacaq.
İkinci mərhələdə 34 milyondan çox insan səsvermə hüququna malikdir. Yeni parlament cari palataların səlahiyyət müddəti yanvarda başa çatana qədər and içəcək.