"Nə qədər ki, Orban baş nazir olacaq, Ukrayna Aİ-yə daxil olmayacaq" - Siyarto
“Nə qədər ki, Orban Macarıstanın baş naziri olacaq, Ukrayna Aİ-yə daxil olmayacaq”.
Medialive TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu sözləri Macarıstanın xarici işlər naziri Peter Siyarto deyib.
“Əmin ola bilərsiniz ki, nə qədər ki, mən xarici işlər naziri, Viktor Orban isə baş nazirdir, Ukraynanın Avropa İttifaqına üzvlüyü başlamayacaq. Bu, yalnız substantiv danışıqların başlanğıcı olsa belə, Ukraynanın Aİ-yə daxil olması Avropa üçün təhlükə yaradır, müharibəyə gətirib çıxaracaq və Avropa xalqının resurslarının itirilməsinə gətirib çıxaracaq. Bu, bizim təhlükəsizliyimizə, iqtisadiyyatımıza və əmək bazarımıza təhdid yaradacaq” – deyə Siyarto bəyan edib.
Sziyartonun sözlərinə görə, assosiasiyaya üzvlüklə bağlı Ukrayna ilə mənalı danışıqlara başlanmamasının əsas səbəbi Macarıstanın belə bir təşəbbüsü dəstəkləməkdən imtina etməsidir.
Qeyd edək ki, oktyabrın 10-da Viktor Orban bəyan edib ki, Macarıstan Kiyevin birliyə qoşulması ilə bağlı Aİ liderlərinin təzyiqlərinə müqavimət göstərəcək.
Macarıstanın baş nazirinin sözlərinə görə, Budapeşt buna qətiyyən razı olmaz, çünki o, öz vətəndaşlarından pul alıb Brüsselə və Ukraynaya göndərmək istəmir.