İran Hərbi Dəniz Qüvvələri beynəlxalq sularda 103-dən çox əməliyyat qrupu yerləşdirib, onlardan ikisi hazırda aktiv missiyalar həyata keçirir və bu, Tehranın qlobal dəniz zolaqlarının təhlükəsizliyini təmin etmək səylərini vurğulayır.
Medialive “Mehr”ə istinadən xəbər verir ki, bunu İran Hərbi Dəniz Qüvvələrinin komandanı kontr-admiral Şəhram İrani qarşıdan gələn Hərbi Dəniz Qüvvələri Gününə həsr olunmuş mətbuat konfransında bu mühüm mərhələni açıqlayıb.
İrani vurğulayıb ki, İran Hərbi Dəniz Qüvvələri öz gücünü beynəlxalq miqyasda getdikcə daha çox nümayiş etdirir, ölkənin dəniz maraqlarını qorumaq üçün uzaq sularda güclü varlığını qoruyur. O, İranın Ali Rəhbərinin qeyd etdiyi doqquz bəndlik dəniz siyasətinə toxunaraq qeyd edib ki, beynəlxalq sularda ardıcıl mövcudluq bu strateji hədəflərə çatmaq üçün əsasdır.
O, həmçinin yeni dəniz gəmiləri və avadanlıqlarının qarşıdan gələn açılışını, habelə əməliyyat imkanlarını artırmaq üçün universitetlər və tədqiqat mərkəzləri ilə əməkdaşlığı elan etdi.
Hazırlığa gəlincə, komandir bildirib ki, hazırda iki əməliyyat qrupu okean sularında yerləşdirilib, daha ikisi isə dərhal yerləşdirilməyə hazırdır.