Putin ABŞ-nin sülh planını rədd edəcək - KİV
ABŞ-nin ordu katibi Den Driskoll Ukraynada sülh yolu ilə nizamlanma planını müzakirə etmək üçün Rusiya nümayəndələri ilə görüşüb.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə onun sözçüsü bildirib.
Əbu-Dabidəki danışıqlar Rusiyanın Ukraynada dörd ildir davam edən müharibəsinə son qoymaq məqsədi daşıyan Tramp administrasiyasının yeni görüşlərinin sonuncusu olub.
Mətbuat katibi podpolkovnik Ceff Tolbert bildirib ki, Driskoll bazar ertəsi axşamdan etibarən Rusiya nümayəndə heyəti ilə danışıqlar aparır. “Danışıqlar yaxşı gedir və biz optimist qalırıq”, – o, açıqlamasında bildirib.
Həssas diplomatik vəziyyətə görə adının açıqlanmasını istəməyən ABŞ rəsmisi “The New York Times”a açıqlamasında Ukrayna nümayəndə heyətinin də Əbu-Dabidə olduğunu və Driskoll və komandası ilə əlaqə saxladığını bildirib.
Həftə sonu Driskoll Cenevrədə Ukrayna rəsmiləri ilə danışıqlar aparıb və yenilənmiş sülh təklifini təqdim edib.
Amerika rəsmisi çərşənbə axşamı bildirib ki, Ukrayna tərəfi Trampın son planını dəstəkləyir.
Bəzi xırda detallar var ki, onları aradan qaldırmaq lazımdır, lakin onlar artıq sülh sazişi ilə razılaşıblar.
Rusiyanın ABŞ-nin son təklifini dəstəklədiyinə dair heç bir işarə yoxdur.
Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov bəyan edib ki, Rusiya ABŞ-ın Ukrayna və onun avropalı müttəfiqləri tərəfindən razılaşdırılmış sülh planının müvəqqəti variantını təqdim etməsini gözləyir.
Bəzi Tramp administrasiyasının rəsmiləri hesab edirlər ki, amerikalı və ukraynalı danışıqlarçıların Cenevrədə hazırladıqları sülh sazişinə edilən dəyişikliklər Rusiya prezidenti Vladimir Putinin onu rədd etməsinə səbəb ola bilər.