Qaqauziyanın Xalq Assambleyasına növbəti seçkilər lider Yevgeniya Qutsulun məhkəməsi ilə əlaqədar 2026-cı il martında Moldovaya yeni rəhbəri seçilməsi ilə birləşdirilə bilər.
Medialive xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, bunu Qanunvericilik orqanının sədri Dmitri Konstantinov müvafiq videomüraciətdə deyib.
“Parlament seçkiləri təxminən martın əvvəllərində olacaq. Bu gün heç kim bilmir ki, seçkilər yalnız Xalq Məclisi üçün olacaq, yoxsa Qaqauziyanın Başqan seçkiləri ilə birləşdiriləcək”, – o bildirib.
Hazırkı parlamentin deputatlarının mandatı noyabrın 12-də başa çatıb, lakin mərkəzi orqanlarla münaqişə səbəbindən növbəti seçkilərin vaxtı hələ müəyyən edilməyib.
Bu münaqişə 2023-cü ildə Hutsul qələbəsindən və onların regionun Rusiya ilə dostluq əlaqələrini gücləndirmək niyyətində olduqlarını bəyan etdikdən sonra kəskinləşib.
Respublika hakimiyyəti seçkiləri qanunsuz elan etməyə cəhd göstərib. Qaqauz parlamenti hutsullarla həmrəy olduğunu bildirib və onların liderini dəstəkləmək üçün bölgədə bir neçə kütləvi etiraz aksiyası keçirilib.