Rusiya müdafiə nazirinin sabiq müavininə cinayət işi açıldı - Özünü təqsirli bilmir
Rusiya müdafiə nazirinin sabiq müavini və ordu generalı Pavel Popov “Patriot Park”ın pullarını mənimsəməkdə, həmçinin rüşvətxorluqda və digər cinayətlərdə təqsirli olmadığını bildirib.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə “Kommersant” məlumat yayıb.
O , bu barədə prokurorluğun ittiham aktının dərcindən sonra 235-ci qarnizon hərbi məhkəməsinin iclasında danışıb.
Bundan əvvəl məhkəmə işi qapalı elan edib.
Müstəntiqlərin fikrincə, 2022-2024-cü illərdə İnnovativ İnkişaf Baş İdarəsinin rəis müavini Popov Vladimir Şesterov və Patriot Parkının direktoru Vyaçeslav Əhmədov parkda başa çatdırılmış tikinti işləri barədə bilərəkdən yalan məlumat verib və 28,5 milyon rublu mənimsəyiblər.
Bu vəsaitin Krasnoqorskdakı Zvezda bağçılıq cəmiyyətində general üçün yay iqamətgahının tikintisinə sərf edildiyi iddia edilir.
Müstəntiqlər həmçinin hesab edirlər ki, Pavel Popov 2014-2024-cü illər arasında “Bamstroyput” ASC-nin icraçı direktorundan Frunzenskaya sahilində mənzil və “Lexus LX 570” markalı avtomobildən pulsuz istifadə formasında 45 milyon rubl rüşvət alıb.
Sənədlərə görə, bunun müqabilində tikinti işləri zamanı ümumi himayədarlıq vəd edib.
Cinayət işinə görə, 2020-2024-cü illərdə Popov “Patriot Park”da bir neçə nəfəri, o cümlədən gəlini Aksinya Perebayevanı saxta yolla işə götürüb.
Dövlətə dəymiş ziyan 8 milyon rubldan çox qiymətləndirilir.
Generalın evinə baxış zamanı qanunsuz saxlanıldığı iddia edilən odlu silah və döyüş sursatı aşkar edərək götürüblər.
Məhkəmə Pavel Popovun 100 milyon rubldan çox olan əmlakına həbs qoyub. Təqsirli bilinən Patriot Parkının keçmiş direktoru Vyaçeslav Əhmədov və Müdafiə Nazirliyinin İnnovativ İnkişaf Baş İdarəsinin rəis müavini, general-mayor Vladimir Şesterov müvafiq olaraq 5 və 6 il müddətinə azadlıqdan məhrum ediliblər.