Saakaşvilinin dövründə yaradılmış bu qurum ləğv ediləcək
Gürcüstan hökuməti sabiq prezident Mixail Saakaşvilinin dövründə yaradılmış Cənubi Osetiyanın müvəqqəti administrasiyasını ləğv etmək qərarına gəlib.
“Gürcüstanın uzun illərdir Abxaziya və Cənubi Osetiyanın müstəqilliyinin tanınmaması siyasətini gücləndirmək üçün çalışdığını nəzərə alsaq, Milli Hərəkat tərəfindən “Cənubi Osetiya” ifadəsini hətta dolayı yolla da işlətməsi Gürcüstanın konstitusiyasına və milli maraqlarına xəyanətdir. və ya hüquqi məkana görə, hökumətlə məsləhətləşmələrdən sonra biz keçmiş Cənubi Osetiya muxtar vilayətinin ərazisində yaradılmış inzibati-ərazi vahidinin idarəsini ləğv etmək qərarına gəldik”, – deyə Papuaşvili brifinqdə bildirib.
Papuaşvilinin sözlərinə görə, 2007-ci ildə Cənubi Osetiya administrasiyasının yaradılması haqqında qərar 1990-cı ildə ləğv edilmiş Cənubi Osetiya muxtariyyətinin sərhədlərinin bərpasını asanlaşdırıb. Bu cür qərarlar, parlament sədrinin vurğuladığı kimi, “xarici qüvvələrin oynadığı və Gürcüstanın qurban edilmiş piyada roluna düşdüyü geosiyasi oyunun bir hissəsi idi”.
Cənubi Osetiya administrasiyası Gürcüstanda 2007-ci ildə keçmiş prezident Mixail Saakaşvilinin dövründə formalaşıb. Gürcüstan hakimiyyətinin Cənubi Osetiya üzərində nəzarəti itirməsinə baxmayaraq, Tbilisidə yerləşən administrasiyaya keçmiş muxtar bölgənin idarə edilməsi həvalə edilib. Əsasən Vladimir Sanakoyevin və 2022-ci ildən Tamaz Bestayevin rəhbərlik etdiyi administrasiya Cənubi Osetin qaçqınlarına yardım edərək humanitar məsələlərə diqqət ayırıb.