Seçkilər öncəsi onlarla respublikaçı Nümayəndələr Palatasını tərk edə bilər
ABŞ-də 2026-cı ilin payızına planlaşdırılan seçkilər ərəfəsində Nümayəndələr Palatasından respublikaçı üzvlərin kütləvi şəkildə çıxması gözlənilir.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə The Hill qəzeti məlumat yayıb.
Qəzetin yazdığına görə, 20-dən çox Respublikaçı konqresmen yenidən seçilmək niyyətini açıqlayıb və yaxın həftələrdə bu sayın artacağı gözlənilir.
Qəzet qeyd edib ki, bu, partiyanın Amerika qanunverici orqanının aşağı palatasındakı incə çoxluğunu saxlamaq vəzifəsini çətinləşdirəcək. Hazırda Nümayəndələr Palatasında respublikaçılar 219 yerə, Demokratlar isə 213 yerə sahibdirlər. Üç yer deputatların istefaları və ölümləri səbəbindən boş qalır.
Məlumata görə, istefa verməyi planlaşdıran respublikaçı qanunvericilərin sayı 2018-ci ildə müşahidə olunan səviyyəyə çata bilər, o zaman Donald Trampın prezident kimi ilk dövründə Nümayəndələr Palatasını cəmi 48 respublikaçı tərk edib – 34-ü yenidən seçilmək istəməmək qərarına gəlib, 14-ü isə istefa verib. Hakim partiya sonradan Nümayəndələr Palatasında çoxluğunu itirib.
Qeyd edək ki, Konqresə aralıq seçkiləri 2026-cı il noyabrın 3-də keçiriləcək. Onlar Nümayəndələr Palatasının hamısını (435 üzv) və senatorların üçdə birini (33 üzv) yenidən seçilmək üçün görəcəklər. Respublikaçılar hazırda hər iki palataya nəzarət edirlər.