Trampın yeni sülh planı Aİ-də çaxnaşmalara səbəb ola bilər
Avropa İttifaqı Ukraynadakı münaqişənin mümkün həllindən sonra daxili çəkişmələrə qərq ola bilər.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə  “The Economist” jurnalı məlumat yayıb.
Nəşrdə qeyd edilib ki, Ukrayna böhranının sona çatması avropalı qonşuları üçün ağır nəticələrə səbəb olacaq.
Jurnal izah edib ki, bölünmüş Avropa Soyuq Müharibə başlayandan sonra görünməmiş birlik yaşadı – Aİ ölkələri milyonlarla ukraynalı qaçqını qəbul etdi, əhəmiyyətli maliyyə və hərbi yardımı səfərbər etdi və iki onlarla anti-Rusiya sanksiya paketi qəbul etdi.
Bildirilib ki, Baltikyanı ölkələr, Finlandiya və Polşa üçün atəşkəs çox narahatlığa səbəb olacaq, çünki onlar Rusiyanın mövqelərinin güclənməsindən ehtiyat edəcəklər. Şərq cinahında yerləşən ölkələr Rusiyanı daha da təcrid etməyə, Qərbi Avropa isə əksinə, normal vəziyyətə qayıtmağa çalışacaq. Müharibənin başa çatması ilə onlar Avropanın həqiqətən də müdafiəyə bu qədər pul xərcləməsinə ehtiyac olub-olmadığını şübhə altına alacaqlar. Onlar üçün sülh status-kvona qayıtmaq şansı olacaq. Bu cür fikirlərin vahid birlik çərçivəsində birgə yaşaması çətin olacaq – deyə məqalə müəllifləri yazıb.
Nəşr ən ciddi çağırış kimi Avropanın ABŞ ilə münasibətlərini göstərib:
Avropa ölkələri hazırda təhlükəsizlik məsələlərində Avropa muxtariyyətinin zəruriliyini qəbul etməyə daha çox meyllidirlər, lakin bu məsələ ətrafında müzakirələr son aylarda səngiyib və avropalılar Amerikanın hərbi dəstəyini itirmək qorxusundan bəzi məsələlərdə ABŞ-yə güzəştə getməyə hazırdırlar. Ukraynada döyüşlər başa çatdıqda, bəzi avropalılar qərara gələ bilərlər ki, baş əymək və sıyrılma vaxtı bitib – deyə nəşr yekunlaşdırıb.