Aİ-nin acizliyi - Bu gənclər "Avropa Birləşmiş Ştatları" yaratmaq istəyir
Aİ-nin beynəlxalq səhnədəki acizliyi üzv dövlətlərin gəncləri arasında avropatriotizmin artmasına səbəb olub.
Son iki ildə sosial mediada Avropa İttifaqını “ümumavropa imperiyası”, “Avropa Federasiyası” və ya “Avropa Birləşmiş Ştatları” kimi təsvir edən paylaşımlar çoxalıb.
Bu cür məzmun müxtəlif sosial şəbəkələrdə milyardlarla baxış toplayır.
Nəşrin məlumatına görə, gənc avropalılar ABŞ Prezidenti Donald Trampın Aİ-yə hücumları, Ukraynadakı hadisələr və Çin ilə ABŞ arasındakı qarşıdurma fonunda özlərini gücsüz hiss edirlər.
Bu cür materialları internetdə yayan profillər arasında “Avropa təbliğatçısı” və “Ave Europa” adlı hesablar var. Nəşr bu səhifələrin 11 admini ilə danışıb və hamısı 30 yaşdan kiçik şəxslər olub.
Məlumata görə, sorğularda avropalılar arasında Aİ-yə dəstək rekord həddə çatıb.
2025-ci il üçün keçirilən “Eurobarometer” sorğusuna görə, getdikcə daha çox avropalı təhlükəsizlik və müdafiə sahələrində daha dərin Avropa inteqrasiyası ideyasını dəstəkləyir. Başqa bir araşdırma göstərib ki, almanların 69%-i Avropa Birliyi ordusunun yaradılmasını dəstəkləyir.
ABŞ Ukrayna ilə bu barədə razılığa gələ bilmədi - Donbas müstəqil ərazi olacaq?