Ərdoğan: "Suriya hökuməti beynəlxalq reinteqrasiya məsələsində irəliləyiş əldə edib"
16 Dekabr, 25 / 17:46
Turkish President Recep Tayyip Erdogan attends a joint news conference with Russian President Vladimir Putin and Iranian President Hassan Rouhani in Ankara, Turkey, Monday, Sept. 16, 2019. The leaders of Russia, Iran and Turkey met in the Turkish capital to discuss the situation in Syria, with the aim of halting fighting in the northwest of the country and finding a lasting political solution to the 8 1/2 year civil war. (AP Photo/Pavel Golovkin, Pool)
“Suriyanın yeni rəhbərliyi ölkənin beynəlxalq birliyə yenidən inteqrasiyasında əhəmiyyətli irəliləyişlər əldə edib”.
Medialive xəbər verir ki, bu sözləri Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Ankarada səfirlər ilə görüşündə deyib.
“Suriya üçün tarixi bir fürsət açılıb. Prezident Əhməd əl-Şaraanın rəhbərliyi altında qısa müddət ərzində Suriyanın beynəlxalq birliyə yenidən inteqrasiyası prosesində əhəmiyyətli irəliləyişlər əldə edilib. Təkcə ölkəmizdən Suriyaya qayıdan qaçqınların sayı 580 minə çatıb. Suriya qaçqınlarının könüllü, təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə geri qayıtması, şübhəsiz ki, bu ölkədə davamlı sülh əldə edildikcə daha da sürətlənəcək”.
Lakin prezident qeyd edib ki, tam normallaşmanın baş verməsi üçün bir az vaxt lazım görünür.
O izah edib ki, İsrailin Suriyaya qarşı təcavüzkar hərəkətləri hazırda bu ölkədə uzunmüddətli təhlükəsizlik və sabitliyin təmin edilməsinə ən böyük maneədir.
Ərdoğan qeyd edib ki, Suriyada İŞİD-in və digər terror təşkilatlarının mövcudluğu da narahatlıq doğuran digər bir sahədir.
“İŞİD-lə birbaşa mübarizə aparan yeganə NATO müttəfiqi olaraq, Suriya hökumətinə bütün lazımi dəstəyi verməyə davam edirik. Həmçinin kürd qüvvələrinin Suriya Silahlı Qüvvələrinə inteqrasiyası ilə bağlı 10 mart 2025-ci il tarixli sazişin həyata keçirilməsinə çağırırıq, əks halda onun həyata keçirilməsinə müqavimət göstərilərsə, vəziyyətin böhrana çevrilməsi riski var”, – Ərdoğan bildirib.
Qeyd edək ki, Rusiya İŞİD-i İslam Dövləti terror təşkilatı kimi elan edib.