Piramidadan yıxılan turist xilas edildi
İspan turist Misir piramidasından təxminən 80 metr hündürlükdən yıxılaraq ayağını yaralayıb və yorucu xilasetmə əməliyyatından sonra xilas edilib.
Medialive xarici mətbuata istinadən xəbər verir ki, turistə çatmaq üçün təcili yardım briqadaları cəmi bir metr enində və bir metr hündürlüyündə 26 dərəcə yamaclı dar keçiddən eniblər. Əməliyyat zamanı bəzi məqamlarda xərəyi daşıyan tibb işçiləri sürünməyə məcbur olublar.
Qadın çıxarıldıqdan sonra təcili tibbi yardım maşını ilə yaxınlıqdakı tibb məntəqəsinə aparılıb. Rəsmi açıqlamada bu xilasetmə əməliyyatının qapalı arxeoloji sahədə indiyə qədər həyata keçirilən ən çətin əməliyyatlardan biri olduğu vurğulanıb.
Qəzanın baş verdiyi piramida ziyarət etmək təhlükəli hesab edildiyi üçün yarım əsrdən çox müddətə ziyarətçilər üçün bağlı olub.
1965-ci ildə quruluşda çoxsaylı daxili çatlar görünməyə başlayıb və 2022-ci ildə yenidən açılıb, ziyarətçilərə binanı şimal tərəfdən araşdırmaq və 79 metrlik tuneldən keçərək içəridəki iki otağa çatmaq imkanı təqdim edib.
Tramp yenə yalan danışdı: Ağ Evdə söküntü başladı
“Gümrü-Qars dəmir yolunun yenidən işə düşməsi üçün tezliklə görüş keçiriləcək”