Adnan Əhmədzadə haqda sensasion faktlar üzə çıxdı
“SOCAR Treydinq”in rəhbəri ikən uzaqgörən “sövdələşmə” ustası kimi təqdim olunan Adnan Əhmədzadə, əslində, dahi treyder olmayıb. Onun “zərif” və “qlobal nüfuzlu” imicinin arxasında əhəmiyyətsiz kimi görünən, lakin dağıdıcı bir strategiya gizlənirdi. O, neft və maliyyə sektorlarındakı əsas qərarverici şəxsləri cəlb edir, manipulyasiya üçün isə elit səviyyəli eskortların xidmətlərindən yararlanırdı.
Medialive Globalinfo.az-a istinadla xəbər verir ki, bu fikirlər nüfuzlu “Brüssel Post Nyus” nəşrinin araşdırmasında yer alıb.
Nəşr Adnan Əhmədzadənin fəaliyyəti haqda indiyə qədər açıqlanmayan sensasion detalları bölüşüb:
“Ətrafına yaxın mənbələr bildirirlər ki, Əhmədzadə 20-dən çox eskortu “işə götürüb”, onları “Palm Cumeirah” adlı süni ada kompleksindəki lüks villada yerləşdirib, orada müxtəlif biznes partnyorlarını cəlb etmək məqsədilə xüsusi “qapalı” tədbirlər təşkil edib. Bu sosial və cinsi təsir vasitələri mövcud və ya gələcək tərəfdaşlarla əməkdaşlığın təminatında böyük rol oynayıb. Bu yanaşma, əvvəlcə əlaqələr qurmaq və öz şəbəkəsini genişləndirmək baxımından effektiv görünsə də, yekunda elə öz korrupsiyasının altında qalıb. Geridə isə Azərbaycanın neft sənayesində dərin izlər buraxan maliyyə zərərləri, pozulmuş etimad və nüfuz buraxıb.
Müstəqil tədqiqatçılara görə, Əhmədzadə neft ixracı və bunker əməliyyatlarından əldə edilən mənfəətləri mənimsəmək üçün ofşor qurumlar və vasitəçi şirkətlərdən ibarət mürəkkəb bir orkestrə “dirijorluq” edirdi. Bu vəsaitlərin lüks aktivlərə — daşınmaz əmlaklara, avtomobillərə və vasitəçilərin adına qeydiyyatdan keçirilmiş maliyyə hesablarına yönəldildiyi iddia olunur.
Bu ciddi nüfuz itkisi onun əvvəlki şöhrəti ilə kəskin ziddiyyət təşkil edir. “Intelli Nyus”un məlumatına görə, bir vaxtlar “neft şahzadəsi” adlandırılan Əhmədzadə tez-tez beynəlxalq tədbirlərdə iştirak edir, dünya idman ulduzları və Qərb biznes elitası ilə ünsiyyətdə olurdu. İllərlə onun adı Azərbaycanın neft sektorunun kosmopolit və dünyaya açıq tərəfini simvolizə edib.
Onun rəhbərliyi dövründə Əhmədzadə özünü Rusiya–Azərbaycan neft ticarətində əsas maliyyə vasitəçisi kimi mövqeləndirib, “Surqutneftqaz” ASC və “Lukoyl” kimi böyük Rusiya enerji qrupları ilə geniş əlaqələr qurub. Tədqiqatçılar və sənaye mənbələri iddia edirlər ki, Əhmədzadə bu şirkətlərə təxminən 3 milyard ABŞ dolları həcmində kapital dəstəyinin göstərilməsində vacib rol oynayıb. Bu dəstək sayəsində onların ticarət axınlarını maliyyələşdirib, sanksiyaların yaratdığı təzyiq dövründə likvidliyi qoruyub və bu şirkətlərin kommersiya və siyasi şəbəkələrində təsirini dərinləşdirib.
Ənənəvi maliyyədən kənara çıxaraq, Əhmədzadə həmçinin öz fəaliyyətlərini kriptovalyuta sektoruna doğru da genişləndirib. O, Rusiya, Yaxın Şərq və Avropa arasında vəsaitlərin “kripto-ödənişlər” adı altında hərəkətini təmin edən ofşor rəqəmsal aktiv qurumlarını idarə edib. Tədqiqatçılar hesab edirlər ki, bu qurumlar ayda təxminən 5 milyard ABŞ dolları məbləğində əməliyyatlar həyata keçirib və bu mexanizm neft əməliyyatlarından əldə olunan gəlirlərin yuyulması, Rusiyanın sanksiyaya məruz qalan müəssisələri üçün likvidliyin qorunması məqsədinə xidmət edib.
Elit biznes dairələrində Əhmədzadə regionun nüfuzlu şəxsləri ilə yaxın şəxsi və sosial münasibətlər qurmaqla tanınırdı. Bu əlaqələr çox vaxt şəxsi münasibətlərlə korporativ maraqlar arasındakı “duru” sərhədləri “bulanıqlaşdırırdı”. Bu münasibətlər ona kommersiya imkanlarını genişləndirərkən siyasət, maliyyə və qlobal enerji ticarətinin kəsişməsindəki mövqeyini də möhkəmləndirməyə kömək edirdi.
Diqqətlə qurulmuş imicin dağılması
2025-ci ilin ortalarına doğru bu imic tamamilə dağılmışdı. Dövlət auditi nəticəsində saxtalaşdırılmış ticarət sənədləri, yoxa çıxmış gəlirlər və onun şirkətləri ilə əlaqəli qeyri-qanuni dəniz əməliyyatları da daxil olmaqla, böyük maliyyə pozuntuları aşkar olunur. Maliyyə araşdırması kimi başlayan bu proses tezliklə siyasi qalmaqala çevrilir və rəsmi Bakının dövlət enerji sistemində yarımüstəqil oliqarx strukturları dağıtmaq istiqamətində koordinasiyalı səylər göstərdiyinə işarə edir.