Ryabkov: Rusiya-Amerika münasibətlərində “qıcıqlandırıcılar” topu möhkəm çəkilib
Rusiya və ABŞ müntəzəm olaraq ikitərəfli münasibətlərin normallaşdırılması məsələlərində ünsiyyət qururlar.
Medialive xəbər verir ki, bu sözləri Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Sergey Ryabkov “İzvestiya”ya açıqlamasında bildirib.
“Hazırda qarşılıqlı fəaliyyət konkret sahələrdə qarşılıqlı həll yollarının tapılması maraqları naminə iş səviyyəsində Amerika tərəfi ilə razılaşdırılmış diplomatik kanal vasitəsilə aparılır. Əlaqələr müntəzəmdir. Bu, standart diplomatik praktikadır. Burada təlaşa ehtiyac yoxdur.
Düzdür, xarici siyasət komandalarının yazda iki raund məsləhətləşmələr keçirdikləri və diplomatik missiyaların fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bir sıra razılaşmalar əldə etdikləri ilkin sürət səngidi. Bu, müxtəlif amillərlə, o cümlədən ABŞ-də Bayden administrasiyası dövründə “buz dövründən” sonra qarşılıqlı inamsızlığın tədricən əriməsinin obyektiv ehtiyacı və gündəmin məzmununa yanaşmalardakı fərqlərlə bağlıdır.
Təbii ki, Bayden administrasiyasının aqressiv siyasətindən sonra tərəflər arasında yığılıb qalan bütün məsələləri dərhal həll etmək mümkün deyil”, – deyə Ryabkov yekunlaşdırıb.